Вправа на розвиток довільної уваги
Вправа на розвиток довільної увагиДитині дають аркуш паперу, кольорові олівці і просять намалювати в ряд 10 трикутників. Коли ця робота буде завершена, дитину попереджають про необхідність бути уважним, оскільки інструкція читається лише один раз. “Будь уважним, заштрихуй червоним олівцем третій, сьомий і дев’ятий трикутники”. Якщо дитина перепитує, відповісти: “Необхідно зробити так, як зрозумів (ла)”. Якщо дитина впоралася з першим завданням, можна продовжити роботу, поступово ускладнюючи завдання.
Вправа на розвиток спостережливості
Запропонуєте дитині гру: “Уважно оглянь кімнату і знайди предмети, в яких є круг, коло”. Малюк називає предмети – годинник, основа олівця, вимикач, ваза, столик. Можна провести цю гру у формі змагання для групи дітей, придумуючи аналогічні завдання.
Гра на розвиток пам’яті
У цю гру можна грати з дитиною, наприклад, під час тривалих поїздок. Дорослий починає цю гру і говорить: “Я поклав в мішок яблука”. Наступний гравець повторює сказане і додає що-небудь ще: “Я поклав в мішок яблука і банани”. Третій гравець повторює всю фразу і додає що-небудь від себе. Можна просто додавати по одному слову, а можна підбирати слова за алфавітом.
Гра для тренування мислення і кмітливості
Запропонуєте дитині гру – знайти якомога більше варіантів використання будь-якого предмету. Наприклад, ви називаєте слово “олівець”, а малюк придумує, як його можна використовувати – писати, малювати, використовувати як паличку, указку, градусник для ляльки, вудку і так далі.
Гра «І в саду, і на городі»
На великому аркуші паперу, поділеному навпіл, намальовані з однієї сторони дерева в садку, а з іншої – грядки на городі. Дитині показуємо картки із зображенням фруктів та овочів та пропонуємо покласти картки туди, де вони ростуть (тобто, фрукти необхідно покласти до саду, а овочі – до городу). Всі дії дитина має пояснити, якщо вона не може впоратися – ставимо уточнювальні питання, надаємо підказки, але не розкладаємо картки замість дитини. Цю гру можна проводити в інших варіантах, з іншими наборами карток (риби та птахи, одяг та посуд, тощо).
Гра «Чим схожі, чим відрізняються»
Запропонуйте дитині послухати пари слів і визначити, чим вони схожі та чим відрізняються. Наприклад, пари слів: троянда і тюльпан, заєць і вовк, холодильник і пилосос та ін.